Boya hattınızı otomatikleştirmek için yatırım yapmadan önce beş önemli adımı göz önünde bulundurmalısınız.


Robotik boyama ekipmanlarına yatırım yapmak için birçok önemli neden vardır. Boyama hattını otomatik hâle getirmenin avantajları söz konusu olduğunda, uygulamadan önce dikkate alınması gereken beş adım bulunur.


Endüstriyel boya hatlarınızı otomatikleştirerek günümüzün zorlu pazarında operasyonel verimliliğinizi artırabilir, maliyetleri düşürebilir ve kârlılığınızı sürdürebilirsiniz. Otomasyonun faydaları, yatırım maliyetlerinden çok daha ağır basar. Otomatik boyamadan en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdaki sprey boyama ipuçlarını dikkate almalısınız.
Tüm maliyetleri ve tasarrufları analiz edin


Robotik boyama teknolojisi, çoğu zaman çok pahalı olarak görülür. İlk yatırım büyük olabilir ancak son kat işleminin otomatikleştirilmesi, çıkış gücünü artıracak ve maliyetleri düşürerek gelecek yıllar için fayda sağlayacaktır. Ayrıca, otomasyonun maliyeti her yıl düşmektedir. Bununla birlikte, robotik boyamaya geçiş planlanırken, beklenebilecek bilanço tasarruflarının hassas bir şekilde hesaplanması ve iyi anlaşması için uzun vadeli bir planın geliştirilmesi çok önemlidir. Yüksek enerji tasarruflu mevcut ekipmanlarla çalışmak, en yüksek oranda tasarruf sağlayabilir; ancak, fırsatlar bununla sınırlı kalmaz ve sürekli artmaya devam eder.
Yüksek transfer verimliliğine sahip bir püskürtme tabancası seçin


Doğru püskürtme tabancasını seçerek boya sisteminizin transfer verimliliğini artırabilirsiniz. Graco ProBell® gibi döner bir atomizer, diğer atomizasyon yöntemlerine kıyasla daha tutarlı olan ince bir damlacık boyutu oluşturarak daha yüksek bir transfer verimliliği ve son kat kalitesi sağlar.


Sıvı, düşük basınçlı beslemeyle sağlanır ve maks. 60.000 dev/dakikayla dönen çan haznesiyle dağıtılır. Yüksek dönüş hızı, boyayı yüksek santrifüj kuvvetine maruz bırakarak boyanın çan haznesi yüzeyi boyunca itilmesini sağlar. Boya çan haznesinin kenarına ulaştığında, santrifüj kuvveti boyayı sıvı parçacıklarından oluşan ince bir buluta ayırır. Boya damlacıklarından oluşan bulut çift şekillendirici hava kabı tarafından yönlendirildiğinde veya şekillendirildiğinde, boya damlacıklarının kalıbı şekillendirilebilir ve parçaya aktarılması sağlanır.
Elektrostatik etki ekleyin


Döner atomizere elektrostatik etki ekleyerek maksimum transfer verimliliği elde edebilirsiniz. Döner atomizer içindeki bir elektrostatik güç kaynağı tarafından yük oluşturulur. Çan haznesinin kendisi yüklenir ve yük çan haznesinden geçerken boyaya aktarılır. Yüklenen boya damlacıkları, topraklanmış hedef tarafından çekilir. Elektrostatik etki, parçanın arka kısmına boyanın harika şekilde tutunmasını sağlar. Bu elektrostatik etki sayesinde bir döner atomizer son derece yüksek transfer verimliliğiyle mükemmel bir son kat sağlar.
Modülerliği ve ölçeklenebilirliği tercih edin


Bazı döner atomizerler modüler, ölçeklenebilir bir tasarıma sahiptir. Bu tasarım, kullanıcılara tek bir kontrol ünitesi kullanarak küçük işlerle başlayıp daha sonra daha büyük işlere geçme veya bir kerede eksiksiz bir sistem kurma fırsatı sunar. Bu modülerlik, kullanıcıların üretim ihtiyaçlarını karşılamasını ve bütçelerini aşmamasını sağlar.


Birkaç ayrı kontrol ünitesi kullanılabilir:

Tavsiye isteyin


Boyama hatlarının otomatikleştirilmesi daha önce hiç bu kadar kolay veya ekonomik olmamıştı. Boya hatlarının otomasyonuna, uzun vadeli bir stratejik karar ve prosesinizi yeniden tasarlamak ve tüm değer akışınızı keşfetmek için mükemmel bir fırsat olarak yaklaşılmalıdır. Genel olarak robotik boyama konusunda ya da ProBell döner püskürtme tabancası hakkında daha fazla ayrıntılı bilgi için Graco uzmanlarından tavsiye istemekte çekinmeyin.


Öne çıkanlar: ProBell™ döner çan atomizeri